Ile trwa zaksięgowanie przelewu?
Często zadawanym pytaniem przez klientów banków jest ”ile trwa przelew bankowy?”. Samo wysłanie przelewu nie zajmuje więcej niż kila sekund. Należy jednak pamiętać, że zaksięgowanie go może być procedurą dłuższą. Jeśli sprawa tyczy się przelewu pieniężnego w granicach tego samego banku, trwa to za zwyczaj kilka minut. Za to jeśli przesyłamy przelew międzybankowy sam proces wydłuża się.
Ile trwa zaksięgowanie przelewu?
Każda placówka banku posiada swoje godziny przyjmowania zleceń wychodzących oraz przychodzących. W wypadku, gdy zależy nam na szybkim przekazaniu pieniędzy należy zaznajomić się z tymi godzinami. Większość banków posiada podobne godziny księgowania wpłat, dzięki czemu łatwiej nam je zapamiętać. Zaksięgowanie przelewu zależy od sesji, w której wykonamy zlecenie. Zazwyczaj banki posiadają trzy sesje księgowania pieniędzy – rano, popołudniu i wieczorem. Zazwyczaj przelewy wykonywane rano, już popołudniu znajdują się na koncie odbiorcy. Przelewy wykonywane w późniejszych godzinach, mogą być zaksięgowane dopiero kolejnego dnia.
Czy przelew może iść trzy dni?
Odpowiedź brzmi – tak. Jest to jednak kilka sytuacji. Pierwszą z nich jest wysłanie przelewu ostatnią sesją lub już po niej w piątek. Banki nie pracują w weekendy, przez co przelew znajdzie się u odbiorcy dopiero w poniedziałek. Kolejnym takim przypadkiem są dni świąteczne takie jak Boże Narodzenie lub majówka. Jeśli wyślemy pieniądze, tuż przed tymi datami, mogą iść od trzech do kilku dni w wzwyż.
Jakie są godziny sesji przelewów w bankach
Często denerwujemy się, kiedy dojdzie nasz przelew i co chwilę sprawdzamy nasze konto bankowe. Aby uniknąć tych stresujących sytuacji warto poznać godziny, w których odbywa się sesja przelewu w naszym banku. Należy pamiętać, że każdy bank może dowolnie ustalić, takowe godziny, jednak najczęściej odbywają się one w podobnych porach. Poniżej przedstawiamy godziny sesji przychodzących i wychodzących w bankach.
Sesja przelewów wychodzących:
- mBank – 5:55; 9:55; 13:25.
- ING Bank Śląski – 8:10; 11:30; 14:30.
- BZ WBK – 8:15; 12:15; 14:45.
- PKO BP – 8:00; 11:45; 14:30.
- PEKAO SA – 8.30; 12.30; 15:00.
- Alior Bank – 9:30; 13:30; 16:00.
Sesje przelewów przychodzących:
- mBank – 11:15; 15:00; 18:15.
- ING Bank Śląski – 11:00; 15:00; 17:30.
- BZ WBK – 11:00; 15:00; 17:00.
- PKO BP – 10:30; 14:30; 17:00.
- PEKAO SA – 11.00; 15:00; 17:30.
- Alior Bank – 11:00-12:00; 15:00-15:30; 17:00-17:30.
Jako dodatkowe narzędzie sprawdzania czasu wpłynięcia przelewu, można wykorzystać tzw. kalkulator czasu przelewu. Obliczy on dokładny czas zaksięgowania przelewu na podstawie informacji o banku nadawcy i odbiorcy. Należy jednak pamiętać, że godziny wpłynięcia pieniędzy do odbiorcy uzależnione są od godzin sesji w jego banku. Dodatkowo przelewy wykonywane w piątek, mogą być zaksięgowane dopiero w poniedziałek rano, ponieważ transakcję międzybankowe wykonywane są tylko w dni powszednie.
Jak długo idzie przelew między bankami
Ile idzie przelew?
Transfer pieniędzy między bankami odbywa się przez transfery rozliczeniowe. Przez co należy pamiętać, że każdy z nich ma także godziny sesji przychodzących i wychodzących. W Polsce istnieją cztery: SORBNERT 2 –prowadzony przez Narodowy Bank Polski BLUECASH – prowadzony przez firmę Blue Media EXPRESSELIXIR oraz ELIXIR – Prowadzony przez Krajową Izbę Rozliczeniową. W Polsce najczęściej wykorzystywane są dwa ostatnie. Wysyłając przelew należy pamiętać, że banki posiadają różne godziny sesji przychodzących i wychodzących, ale także takie godziny posiada KIR. Przez co na przykład przelew wysłany z samego rana może dojść dopiero sesja wieczorną.
Jak długo idzie przelew?
Przelewy międzybankowe najczęściej zostają zaksięgowane w ten sam dzień roboczy lub najpóźniej dnia następnego. Należy jednak pamiętać, że banki nie pracują w weekendy oraz święta. W takich sytuacjach przelew zostanie zaksięgowany w najbliższy dzień roboczy. Co zrobić w sytuacji, gdy pieniądze potrzebne są w jak najkrótszym czasie? Coraz więcej baków oferuje usługę przelewu ekspresowego. W tym wypadku nie musimy zastanawiać się „kiedy dojdzie przelew”, ponieważ pieniądze pojawiają się na koncie odbiorcy w ciągu kilku minut. Należy jednak pamiętać, że usługa ta jest dodatkowo płatna. Jej kosz, to w zależności od banku do 10 złotych.